تور مجازي (Virtual Tour) به مجموعه اي از تصاوير , فايل هاي ويدئويي , تصاوير پانوراما (تصويري که از يک نقطه تمام يا بخشي از افق را پوشش مي دهد) , فايل هاي صوتي , اطلاعات متني و ... اتلاق مي شود که امکان آشنايي بيننده را با يک محيط و يا يک شي به صورت مجازي و بدونه حضور فيزيکي فراهم مي نمايد. هدف از ارائه تور مجازي از بين بردن محدوديت هاي زماني و مکاني است به طور مثال با استفاده از تور مجازي مي توان در يک بناي تاريخي به گشت و گذار پرداخت و يا از نمايشگاه یا مکانی که در کشوري ديگر و در زمان گذشته برگزار شده است ديدن نمود.

همه ما تاکنون به صفحه هاي وب بسيار ابتدايي که تعدادي تصوير کوچک از محيط به همراه يک پلان بر خورده ايم که به عنوان تور مجازي به بيننده ارائه مي شود. امروزه با توجه به رقابت شديد ارائه کنندگان خدمات در وب ديگر نمي توان انتظار داشت کاربران از چنين نمونه هايي استقبال نموده و از آنها استفاده کنند. يک تور مجازي مناسب بايد بتواند با کاربر تعامل داشته باشد  و بهترين اطلاعات را در اسرع وقت و با يک رابط کاربري گرافيکي متناظر با فضاي حقيقي در اختيار کاربران قرار دهد.

 روند تولید تور مجازی :

 روند تولید تور مجازی بدیـن صـورت است که متخصصـان ما با استفـاده از دوربینهـای عکاسـی۳۶۰ درجه تصاویری از بخشهای مختلف مجموعه شما (مانند ورودی، لابی، اتاقها، کارگاها، بخش ها و… ) تهیه می کنند. این تصاویر به گونه ای در برنامه تور مجازی قرار می گیرد که به مخاطب شما این امکان را می دهد تا در محیط کار و مجموعه شما گردش کرده از درب هر اطاق داخل شده، از راه پله ها بالا و پایین رود و به هرنقطه از مجموعه سرزده و در هر بخش اطلاعات لازم را دریافت کند. مخاطب شما می تواند با کلیک کردن برروی هر محصول یا هر دستگاه و … اطلاعات مربوط به آن را مشاهده کند.
تور مجازی به شما این امکان را میدهد تا بدون نیاز به صرف زمان و هزینه های بالا و بدون نیاز به حضور در مجموعه شما، مخاطبین خود را در دنیای مجازی به بازدید از امکانات تجهیزات و تخصص های خود دعوت کنید.

 مزایای تور مجازی :

- عدم محدودیت زمانی و مکانی : با استفاده از تور مجازی مخاطبان قادرند از هر نقطه جهان و در هر زمان دلخواه از فضای مورد نظر بازدید نمایند.
- کارگردانی بیننده : در تور مجازی بیننده خود قادر است کار گردانی تماشای اماکن مورد نظر را در فضای مورد نظردر اختیار بگیرد .
- کیفیت فوق العاده : در تصاویر ویدئویی ، کیفیت فیلم حداکثر ۵۷۶ ×۷۲۰ پیکسل می باشد ، حال آنکه در تور مجازی ، کیفیت تصاویر پانوراما حداقل ۳۰۰۰×۶۰۰۰ و حداکثر ۷۵۰۰ ×۱۵۰۰۰ پیکسل می باشد .
- قابلیت های متنی : در بازدید مجازی میتوان بی نهایت عنوان متنی را برای یک مکان در نظر گرفت وفقط عنوان ها را در گوشه ایی از تصاویر قرارداد و با کلیک بر روی هر یک از عنوان ها کل محتوایات عنوان ظاهر گردد.
- قابلیت صوتی : در تور مجازی میتوان  بینهایت عنوان صوت را با زبان ها مختلف دنیا برای یک مکان در نظر گرفت وفقط عنوان ها را در گوشه ایی از تصاویر قرارداد و با کلیک بر روی هر یک از عنوان ها صدای مربوط به آن عنوان شنیده شود.
- خدمات تصویری : همانطور که قبلاً بیان شد در تور مجازی مخاطب تماشای اماکن را به طور صد در صد در اختیار خود می گیرد .
- حجم بسیار کم : در تصاویر ویدئویی حجم فیلم بر اساس زمان بوده و هر ثانیه دارای ۲۵ فریم می باشد ، حال آنکه در شیوه ی پانوراما ۳۶۰ صد در صد فضا در یک عکس با کیفیت بسیار بالاتر و حجم بسیار کمتر نمایش داده می شود.
- دسترسی جهانی : با استفاده از تور مجازی مخاطبان قادرند از هر نقطه از جهان در فضای مورد نظر سیر نمایند .
- دسترسی همیشگی : با استفاده بازدید مجازی مخاطبان قادرند در هر زمانی در فضای مورد نظر به گشت و گذار بپردازند .
- انطباق با اینترنت : تور مجازی بر اساس فرمت فلش طراحی می گردد که قابل اجرا بر روی تمامی رایانه هایی که برنامه فلش پلیر را نصب نموده اند می باشد.(آمار ها حاکی از آن است بیش از ۸۰درصد طراحی سایت ها بر اساس فرمت فلش و بیش از ۹۷ درصد افراد متصل به اینترنت برنامه فلش را برروی سیستم خود نصب نموده اند).
لازم به ذکر است که به دلیل ویژگی های خاص پانوراما و تور مجازی مخاطب مشتاق به دیدن اماکن مورد نظر از نزدیک می گردد .

 

 امکانات و تکنیک های تور مجازی :

 

 عکاسی و تولید تصویر پانورامای 360 درجه در 90 درجه :

تصویر 90 درجه همانگونه که در عکس مقابل پیداست، امکان مشاهده فضای اطراف برای مخاطب را فقط با زاویه ی دید 90 درجه فراهم می نماید. بدین معنی که مخاطب نمی تواند زیر پا و بالای سر خود را ببیند.ولی امکان بزرگنمایی تصویر در همان زاویه 90 درجه برای مخاطب میسر می باشد.در تصویربرداری 90 درجه با استفاده از تجهیزات عکاسی مربوطه، 70 عدد عکس گرفته شده و سپس با استفاده از نرم افزار های تخصصی تبدیل به یک عکس پانورامیک 90 درجه می گردد.

 

عکاسی و تولید تصویر پانورامای 360 درجه در 180 درجه:

 در تصویر 180 درجه امکان مشاهده تمامی جهات محیط برای مخاطب فراهم می آید.مخاطب می تواند 360 درجه در جهت افقی و 180 درجه در جهت عمودی سر خود را بچرخاند و تمامی قسمت های محیط را ببیند.در تصویربرداری 180 درجه با استفاده از تجهیزات عکاسی مربوطه، 210 عدد عکس گرفته شده و سپس با استفاده از نرم افزار های تخصصی تبدیل به یک عکس پانورامیک 180 درجه می گردد.

 

طراحی ودرج پلان پروژه :

پلان در تـــور مجازی شبیه  نقشه ساختمان پروژه می باشد. با این تفاوت که مخاطب می تواند بر روی پلان، جایگاه قرار گرفته خود را ببیند (نقاط سفید رنگ روی پلان) و با انتخاب هر جایگاه از روی پلان، به همان جایگاه حرکت کند. علاوه بر این، پلان تور مجازی ایده نگار مجهز به سیستم رادار بوده و به مخاطب کمک میکند تا جایگاه و جهت قرار گرفته در پروژه را به خوبی تشخیص دهد (ناحیه مشکی رنگ  دور جایگاه).

 

درج راهنمای سخنگو :

یکی از جذاب ترین امکانات تور مجازی ایده نگار که آن را از دیگر تورهای مجازی متمایز می کند، امکان درج راهنمای سخنگو می باشد.راهنمای سخنگو می تواند به صورت کاملا طبیعی داخل تور مجازی قدم زده و توضیحات لازم از هر قسمت را بازگو کند. مخاطب می تواند با کلیک بروی سخنگو، آن را نگه داشته و یا از اول باز پخش نماید.

 

 درج فایل های صوتی :

امکان درج فایل صوتی، از قابلیت های دیگر سیستم تور مجازی ایده نگار می باشد که نقش بسزایی در انتقال مفاهیم و اطلاعات از محیط به مخاطب دارد. مخاطب می تواند با کلیک بر روی آیکن های خاصی که در نقاط مناسب تور مجازی تعبیه شده اند، متنی درباره محیط (که قبلا توسط همکاران ایده نگار ضبط شده) را بشنود. این متن می تواند یک خوش آمد گویی، معرفی مکان و یا معرفی محصولات و خدمات شما باشد.

 

درج فایل های نوشتاری :

بسیاری از مخاطبان تورهای مجازی به دلیل جذاب بودن تور، خواهان کسب اطلاعات بیشتر می باشند. این قابلیت تور مجازی، به مخاطب اجازه می دهد تا با کلیک بر روی آیکن های خاص تعبیه شده در مکان های مختلف، متون درج شده درباره آن قسمت را مطالعه نمایند.

 

درج فیلم و عکس :

بعضی از قسمت های تورمجازی نیاز به مشاهده با کیفیت بالاتری دارند. در اینصورت می توان از قسمت مورد نظر عکس یا فیلمی تهیه کرده و در مکان مورد نظر قرار دارد.

 

درج مکان پروژه در نقشه گوگل ( Google maps)  :

با استفاده از این قابلیت منحصر بفرد تور مجازی ایده نگار، مخاطب می تواند محل دقیق پروژه از لحاظ جغرافیایی را بر روی نقشه ی گوگل ببیند و با استفاده از سیستم  GPS بر روی موبایل یا تبلت خود، محل مورد نظر را به آسانی بیابد.

 

 درج جلوه های ویژه نور :

با استفاده از جلوه های ویژه نور که نتیجه خلاقیت تیم برنامه نویسان ایده نگار بوده است، می توان اشعه های نور های موجود در محیط مثل خورشید یا چراغ را به صورت طبیعی، شبیه سازی نمود.

برنامه نویسی تور مجازی به دو صورت آنلاین (تحت وب) و آفلاین (تحت ویندوز) :

مخاطبان و مشتریان شما می توانند به تور مجازی شما در تمامی ساعات شبانه روز از طریق وب سایت دسترسی داشته باشند و یا آن را بر روی یک دیسک فشرده (CD) از شما تحویل بگیرند.